https://www.cmkp.edu.pl/kurs-jezyka-polskiego-dla-medykow-z-ukrainy

STUDIUM PRAWA EUROPEJSKIEGO Warszawa, 2022-03-28
L. dz. 376/22/SPESzanowni PaństwoKadra kierownicza placówek leczniczychuprzejmie przypominamy o upływającym w dniu 31 marca br. terminie zgłaszania udziału w kursach, które odbędą się z wykorzystaniem metody e-learning (kliknij na nazwę kursu aby przejść do strony z informacjami lub na formularz zgłoszenia aby zgłosić udział):

  1. Przygotowanie personelu medycznego do ratowania życia i zdrowia uchodźców – kurs z podstawami języka ukraińskiego dla pielęgniarek:
  2. Rejestratorka/recepcjonistka medyczna z podstawami języka ukraińskiego:

Absolwenci otrzymają zaświadczenia o ukończeniu danego kursu podpisane przez dyrektora Studium, na podstawie § 16 ust. 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 19 marca 2019 r. w sprawie kształcenia ustawicznego w formach pozaszkolnych (Dz. U. poz. 652).

Opłata za udział w danym szkoleniu wynosi netto 350 zł + 23% VAT od osoby (zwolnione z VAT w przypadku finansowania w co najmniej 70% ze środków publicznych).

Studium Prawa Europejskiego
ul. Solariego 1/1
02-070 Warszawa
www.spe.edu.pl
tel./fax (022) 833-38-90, 833-39-90


Szanowni Państwo,Od 21 marca 2022 roku konsultanci infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia – 800 190 590 – informują personel medyczny z Ukrainy o zasadach zatrudnienia w polskich placówkach.
Komunikacja odbywa się w językach ukraińskim i polskim.Infolinia NFZ jest bezpłatna. Pracuje przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.Konsultant krok po kroku poinstruuje medyka z Ukrainy, jak może podjąć zatrudnienie w placówce leczniczej, zgodnie ze swoimi kwalifikacjami.Chodzi o:lekarza/lekarza dentystę z Ukrainy (bez lub z tytułem lekarza specjalisty/lekarza dentysty specjalisty uzyskanym poza UE)pielęgniarkę/położną z Ukrainy.Poniżej link do komunikatu:https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/praca-dla-medykow-z-ukrainy-w-polsce-informacji-udziela-infolinia-nfz,8165.html 


Komunikat MZ w sprawie szczepień ochronnych dzieci z Ukrainy


Komunikat w sprawie zasad zatrudnienia lekarzy, pielęgniarek, położnych, ratowników medycznych z Ukrainy w Polsce.


NFZ wydało komunikat w sprawie udzielania świadczeń zdrowotnych dla osób które uciekły z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym po 24 lutego.

https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-udzielania-i-rozliczania-swiadczen,8149.html


Informacje dla pielęgniarek z Ukrainy:

Cолідарні з Україною – Solidarni z Ukrainą


 


 

 

Szanowne Koleżanki i Koledzy,

 

Pragniemy wszystkim serdecznie podziękować za aktywne włączenie się w zbieranie darów dla walczącej Ukrainy. Przypominamy, że akcja trwa nadal.

W Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych O-ES-HA przy Al. Wł. Reymonta  8 w Warszawie przyjmujemy uchodźców z Ukrainy. Wśród nich są również matki z dziećmi dla których chcąc stworzyć domową atmosferę potrzebujemy łóżeczka turystyczne.

Jeśli są Państwo w posiadaniu takich łóżek przyjmiemy je lub wypożyczymy  od Państwa. Prosimy o zgłoszenie przekazania łóżeczka, po które przyjedziemy pod wskazany adres.

 

PRZEWODNICZĄCA
Okręgowej Rady
Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych
 
Anna Dudzińska

 

https://www.icn.ch/news/nursesforpeace-ukrainian-nurses-tell-international-council-nurses-mounting-humanitarian-crisis?fbclid=IwAR3aYYD-I1rLvY3TEDVAF0iDeDsR_Q3o_8wGiYpdSwoX7gRUK4AzXTgVkCY

Międzynarodowa Rada Pielęgniarek (ICN) zorganizowała wczoraj specjalne seminarium internetowe z europejskimi liderami pielęgniarek, które zgromadziły grupy pielęgniarskie w celu omówienia kryzysu na Ukrainie. Kilka ukraińskich liderów pielęgniarek dołączyło do spotkania z piwnic swoich szpitali. Uczestnicy wyrazili solidarność i wsparcie dla pielęgniarek i mieszkańców Ukrainy w przesłaniu jedności od pielęgniarek z całego świata.

Po spotkaniu ICN, Europejska Federacja Stowarzyszeń Pielęgniarek (EFN) i Europejskie Forum Narodowych Stowarzyszeń Pielęgniarek i Położnych (EFNNMA) wydały wspólne oświadczenie, w którym zdecydowanie potępiły rosyjską inwazję na Ukrainę, zakłócenia w służbie zdrowia i ataki na opiekę zdrowotną obiektów i niewinnych cywilów. ICN, EFN i EFNNMA wzywają do natychmiastowego zawieszenia broni, zakończenia wszelkich działań wojennych i rozpoczęcia zintensyfikowanych negocjacji dyplomatycznych w celu zapewnienia pokoju.

Webinarium zatytułowane #NursesforPeace – Ukraina i reakcja pielęgniarek zgromadziło liderów krajowych stowarzyszeń pielęgniarskich Ukrainy, Węgier, Mołdawii, Polski, Rumunii i Słowacji, a także liderów ICN, EFN i EFNNMA, aby dzielić się informacjami i decydować o działaniach mających na celu ochronę pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia, ochronę obiektów i zaopatrzenia oraz zapewnienie dostępu do pomocy humanitarnej.

Oprócz wspólnego oświadczenia ICN rozpoczęła kampanię w mediach społecznościowych #NursesforPeace , aby dołączyć do pielęgniarek na całym świecie w solidarności z pielęgniarkami z Ukrainy. Banery, kafelki mediów społecznościowych i inne zasoby kampanii można pobrać tutaj . ICN zachęca zwolenników kampanii do publikowania zdjęć, na których trzymają banery w mediach społecznościowych, używając tagu #Pielęgniarki dla Pokoju.

Przewodnicząca ICN Pamela Cipriano powiedziała:

„ICN, EFN i EFNNMA dołączają swój głos do wezwania do zakończenia działań wojennych na Ukrainie i wspólnego dążenia do dyplomatycznego rozwiązania, aby zakończyć tę inwazję. 28 milionów pielęgniarek na świecie solidaryzuje się ze swoimi kolegami z Ukrainy i jednym głosem domaga się położenia kresu agresji, która przyniosła już nieznaną liczbę ofiar śmiertelnych i setki tysięcy przesiedlonych. Nigdy więcej żyć nie powinno być straconych. Pod hasłem #NursesforPeace będziemy nadal wykorzystywać każdą dostępną nam drogę, aby wspierać wysiłki humanitarne zarówno na Ukrainie, jak i w krajach sąsiadujących, gdzie pielęgniarki ponownie odgrywają główną rolę przywódczą. Mamy ogromny dług wdzięczności wobec odważnych pielęgniarek ukraińskich oraz tych z krajów ościennych, które w pozornie niemożliwych okolicznościach starają się znaleźć praktyczne rozwiązania, aby chronić i opiekować się swoimi pacjentami. Historie z ziemi, które usłyszeliśmy podczas webinaru, były zarówno pokorne, jak i budzące podziw”.

Howard Catton, dyrektor generalny ICN, docenił niesamowite świadectwo ukraińskich pielęgniarek mówiących: „Zdrowie i pokój są nierozłączne i jako globalna społeczność pielęgniarek, naszymi wartościami są promowanie zdrowia, zapewnienie opieki i współczucia oraz poprzez uzdrowienie przynosić pojednanie. Pandemia jeszcze nie jest za nami, ale po raz kolejny ludzie na całym świecie są świadkami niezachwianej odwagi i siły pielęgniarek, aby chronić nasze zdrowie i ludzkość. Wzywamy wszystkich do solidarności z ukraińskimi pielęgniarkami i wsparcia #Pielęgniarki dla Pokoju”.

Świadectwa pielęgniarek

Nataliya Lishchenko, była dyrektor szkoły pielęgniarskiej na Ukrainie, która współpracuje z ICN w celu nawiązania kontaktu z ukraińskimi pielęgniarkami, ułatwiła tłumaczenie dla ukraińskich kolegów pielęgniarek, które przyłączyły się do rozmowy. Opowiedziała o sytuacji pielęgniarek na Ukrainie, z których wiele przebywa w szpitalach, w których pracują, by opiekować się pacjentami. „Wiem, że moi koledzy na Ukrainie potrzebują dużo wsparcia psychospołecznego, wsparcia emocjonalnego. Sytuacja jest niezwykle trudna, niebezpieczna i traumatyczna dla ukraińskich pielęgniarek, ale są one zaangażowane w opiekę. Świadomość, że mają wsparcie międzynarodowej społeczności pielęgniarskiej, jest naprawdę ważna i pomaga wspierać ich w tych niewiarygodnie trudnych czasach”.

Tetiana Czernyszenko, prezes Stowarzyszenia Pielęgniarek Ukrainy, wzięła udział w webinarium z Kijowa. Mówiła o trwającym konflikcie, mówiąc, że wiele miast jest pod ostrzałem, a wielu cywilów zostało rannych lub zabitych. „Nasi ludzie szukają schronienia na stacjach metra, a bomby uderzają nie tylko w miejsca zamieszkania, ale także w szpitale… Dzieci rodziły się w schronach metra lub w piwnicach szpitali”. Podziękowała krajom granicznym, które przyjęły i zaopiekowały się wieloma ukraińskimi uchodźcami.

Aneliya, starsza pielęgniarka z Kijowa, jest jedną z tych pielęgniarek, które mieszkają w szpitalu. „Widzimy wzmożone ataki w Kijowie i przygotowujemy się na dużą liczbę rannych. Szczególnie martwi nas narastający brak podstawowych środków medycznych, w tym opasek uciskowych. Zapewniamy również szkolenie z pierwszej pomocy cywilom, ale rozpaczliwie potrzebujemy więcej zapasów”.

Halyna, liderka pielęgniarek na Ukrainie, powiedziała, że otrzymała wiadomości od pielęgniarek z całego kraju, które nocują w schronach i szpitalach. „Wysyłają swoje dzieci i wnuki do sąsiednich krajów i jestem bardzo wdzięczny za tę pomoc”.

Svitlana, szefowa pielęgniarek w Tarnopolu, powiedziała, że pielęgniarki zrobiły wszystko same. Ponieważ Tarnopol znajduje się na zachodzie Ukrainy, sytuacja jest spokojniejsza niż w Kijowie i Charkowie. „Mamy centra dystrybucyjne ze studentami i innymi wolontariuszami oraz otrzymujemy łańcuchy dostaw z Polski i innych krajów. Rozdajemy wszystko, co otrzymujemy, miastom, które tego potrzebują”.

Ukraińskie pielęgniarki zaapelowały o wsparcie psychospołeczne i środki medyczne, w tym: środki do pielęgnacji ran, takie jak opaski uciskowe, leki i antybiotyki, a także jednorazowe fartuchy. Każdy, kto chce przekazać darowiznę na Fundusz Humanitarny ICN na wsparcie pielęgniarek na Ukrainie, może to zrobić tutaj .

Przedstawiciele narodowego stowarzyszenia pielęgniarek w krajach sąsiadujących z Ukrainą mówili o sytuacji uchodźców i o tym, jak pomagają w zaopatrzeniu Ukrainy. Liderzy pielęgniarek ze Słowacji, Polski, Rumunii i Mołdawii mówili o „ogromnej fali solidarności i wsparcia ze strony jednostek”, aby pomóc uchodźcom zalewającym ich granice. Opisywali napływ ludzi – głównie kobiet i dzieci – przybywających po dniach w drodze: zmęczonych, zmarzniętych, głodnych i w szoku. Wiele pielęgniarek przyjmuje uchodźców do swoich domów, ale ich szefowie ostrzegli przed niebezpieczeństwem prób dostarczenia zaopatrzenia na Ukrainę indywidualnie i zalecili osobom, które chcą pomóc, skorzystanie z oficjalnych kanałów. Fundusz Humanitarny ICNoferuje sposób, w jaki pielęgniarki mogą zapewnić wsparcie finansowe swoim kolegom pielęgniarskim na Ukrainie.

Elizabeth Adams, prezes EFN, podziękowała ICN za wspaniałe przywództwo w organizacji spotkania, mówiąc: „Nasze szczere kondolencje i myśli są ze wszystkimi naszymi kolegami na Ukrainie. Wiemy, jaką niesamowitą pracę wykonujesz i szukamy każdej okazji, aby wesprzeć Cię w każdy możliwy sposób. Wysłuchaliśmy dziś waszych próśb, w szczególności o podjęcie w przyszłości bardziej pokojowego rozwiązania. Masz pełne wsparcie EFN i kontynuujemy współpracę ze wszystkimi naszymi kolegami, aby nadal Cię wspierać. Serdecznie dziękujemy naszym kolegom z krajów przygranicznych za niesamowitą pracę, którą wykonują”.

Mervi Jokinen, wiceprezes EFNNMA, również wyraził solidarność w poparciu wszystkich pielęgniarek i położnych na Ukrainie. Podkreśliła znaczenie współpracy: „Powinniśmy mieć jednolity front, możemy mieć wpływ na naszą własną organizację i współpracować z międzynarodowymi agencjami, ekspertami w zakresie zarządzania kryzysami zdrowotnymi, a także potrzebujemy praktycznego wsparcia psychospołecznego dla wszystkich naszych pielęgniarek i położnych ”.

ICN będzie nadal współpracować z krajowymi stowarzyszeniami pielęgniarek w regionie, aby wspierać mieszkańców Ukrainy, w tym tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swojego kraju.

Aby pokazać swoje wsparcie dla pielęgniarek i mieszkańców Ukrainy, podpisz wspólne oświadczenie ICN-EFN-EFNNMA tutaj , przekaż darowiznę tutaj i dołącz do naszej kampanii w mediach społecznościowych #NursesforPeace tutaj .

Co możesz zrobić?

  1. Podpisać  wspólne oświadczenie ICN-EFN-EFNNMA
  2. Pobierać  zdjęcia #NursesforPeace i okaż swoje wsparcie, udostępniając je w mediach społecznościowych
  3. Podarować  na Fundusz Humanitarny ICN

 

Szanowni Państwo

Przypominamy , że w siedzibie Izby trwa nadal zbiórka rzeczy dla walczącej Ukrainy .Pierwszy i drugi transport naszych zebranych darów przy pomocy Fundacji Korpusu Pokoju przekroczył granice Polski.  Z uzyskanych informacji wiemy, że  w dniu 3 lutego przekazane  przez Państwa  rzeczy trafiły do najbardziej potrzebującej ludności Kijowa. Chcemy bardzo podziękować wszystkim zaangażowanym w pomoc. W naszym hotelu przeznaczyliśmy mieszkania dla uchodźców (rodzin medyków) z Ukrainy.

Akcja trwa nadal


Delegaci Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych

Dyrektorzy ds. Pielęgniarstwa, Pielęgniarki Naczelne , Pielęgniarki Przełożone

Szanowne Koleżanki i Koledzy!

W dniu 24 lutego 2022 r. rozpoczęła się inwazja wojsk rosyjskich na Ukrainę. Złamana została suwerenność wolnego kraju, nienaruszalność granic naszego najbliższego sąsiada. Tysiące obywateli z tego kraju pracuje, mieszka i związało swoją przyszłość z Polską. Nie możemy pozostać obojętni na dramat społeczeństwa ukraińskiego, który stanął w jeden dzień w obliczu wojny. W poczuciu solidarności i wsparcia wszystkich pokrzywdzonych działaniami wojennymi obywateli Ukrainy ogłaszamy zbiórkę .

Zbieramy;

Artykuły żywieniowe z długim terminem przydatności do spożycia

Środki higieny osobistej

Odzież

Koce, kołdry, pościel

Zabawki dla dzieci, którym jednego dnia zostało zburzone dzieciństwo

Wszystkie te artykuły prosimy dostarczać do siedziby Warszawskiej Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych  ul. Żelazna 59 VII piętro w Warszawie od poniedziałku do czwartku w godzinach 8-16, w piątek do godziny 15 , najszybciej jak to możliwe.

We współpracy z Fundacją Korpusu Pokoju przekażemy najbardziej potrzebującym obywatelom Ukrainy zebrane od Państwa dary

Link do pisma