Normy zatrudnienia pielęgniarek i położnych to gwarancja bezpieczeństwa pacjentów

7 lutego 2018 r. na konferencji NORMY ZATRUDNIENIA PIELĘGNIAREK I POŁOŻNYCH TO NIE FIKCJA – TO KONIECZNOŚĆ, zorganizowanej przez Naczelną Radę Pielęgniarek i Położnych oraz Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, na której obecni byli przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, eksperci wyjaśnili wątpliwości i rozwiali niepokoje dotyczące wprowadzenia norm zatrudnienia pielęgniarek i położnych. Obowiązują one od 1 stycznia 2019 r. Zofia Małas, prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych zaznaczyła, iż odpowiednia obsada pielęgniarska gwarantuje bezpieczeństwo pacjentów. Podkreśliła, że normy zatrudnienia nie są nowym rozwiązaniemhistoria ich obowiązywania sięga blisko dwudziestu lat.

Przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych Krystyna Ptok  wskazała, iż szpitale powiatowe nie powinny mieć problemu z wypełnieniem norm, za to największe potrzeby w tym zakresie mają szpitale wojewódzkie i instytuty. Są co prawda miejsca w kraju, gdzie pielęgniarek jest za mało w stosunku do nałożonych wymogów, jednak w ostatnich latach sytuacja kadrowa się poprawia. Dane pochodzące z Centralnego Rejestru Pielęgniarek i Położnych wskazują, że zwiększa się liczba osób otrzymujących prawo do wykonywania zawodu.

Jak wskazał Andrzej Jacyna, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia kontrolowany będzie sposób wypełniania tych norm przez podmioty lecznicze.

http://www.politykazdrowotna.com/41227,j-szczurek-zelazko-skala-likwidacji-lozek-w-szpitalach-nie-zagraza-bezpieczenstwu-pacjentow

 

http://www.medexpress.pl/normy-zatrudnienia-pielegniarek-i-poloznych-to-nie-fikcja-to-koniecznosc/72901

 

https://fakty.interia.pl/polska/news-masowa-likwidacja-lozek-szpitalnych-ministerstwo-zdrowia-usp,nId,2824026

 

https://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-prawie-3-5-tys-lozek-zniknelo-ze-szpitali-pacjenci-sa-bezpie,nId,2824043

 

https://www.prawo.pl/zdrowie/likwidacja-lozek-w-szpitalach-z-powodu-minimalnych-norm,368683.html

 

http://www.radiomaryja.pl/informacje/warszawa-konferencja-o-normach-zatrudnienia-pielegniarek-i-poloznych/

 

http://www.rynekzdrowia.pl/Finanse-i-zarzadzanie/MZ-przekonuje-ze-ograniczenie-liczby-lozek-jest-niewielkie-i-nie-zagraza-pacjentom,191909,1.html

 

https://audycje.tokfm.pl/podcast/Nowe-normy-zatrudnienia-pielegniarek-i-poloznych-co-sie-zmienilo/72210