Szanowni Państwo,

Chcielibyśmy serdecznie zaprosić Państwa do skorzystania z akcji bezpłatnych badań w kierunku zakażenia wirusem HCV. 

Bezpłatne badania wykonywane są od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-12:00 w pawilonie nr 1 w Klinice Medycyny Transplantacyjnej, Nefrologii i Chorób Wewnętrznych oraz od poniedziałku do piątku w godzinach 12:00-14:00 w Ambulatorium Chirurgii Ogólnej i Transplantacyjnej WUM ul. Nowogrodzka 59 w Warszawie.

załącznik 

Bezpłatne badania przesiewowe w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu C.

Wirusowe zapalenie wątroby typu C uznawane jest za jedno z największych światowych zagrożeń epidemiologicznych.  Wieloletni, często bezobjawowy przebieg zakażenia może prowadzić do zagrażających życiu powikłań jak marskość wątroby, czy rak wątrobowokomórkowy.

Ponad 80% Polaków znalazło się w sytuacji, w której mogło zakazić się wirusem zapalenia wątroby typu C (toczenie preparatów krwiopochodnych, zabiegi medyczne z naruszeniem ciągłości tkanek, zabiegi stomatologiczne, kosmetologiczne, fryzjerskie).

Szacuje się, że w Polsce zakażonych jest około 160 – 200 tysięcy osób, niestety tylko co 5 osoba jest tego świadoma. Jak alarmują dane statystyczne, w Polsce, więcej osób umierasz powodu raka wątrobowokomórkowego, niż jest on rozpoznawany w fazie możliwości skutecznej interwencji terapeutycznej.

Najnowsze leki w terapiach wirusowego zapalenia wątroby typu C są skuteczne niemal w 100%.

Rodzaj testu i sposób wykonania badania:

Szybki test do jakościowego oznaczania przeciwciał w krwi pełnej, surowicy i osoczu – test Hepatitis C Turklab.

Badanie wykonuje się poprzez nakłucie igłą opuszki palca i umieszczeniu kropli krwi na specjalnej płytce testowej. Wynik uzyskuje się w ciągu 5 minut.

Badania są anonimowe.

 Każdy z dodatnim testem otrzymuje skierowanie do Poradni Hepatologicznej najbliższej miejscu zamieszkania.